Stanovy
Stanovy spolku ASOCIACE DĚTSKÉ A DOROSTOVÉ PSYCHIATRIE, z.s.
I. Úvodní ustanovení
-
Spolek ASOCIACE DĚTSKÉ A DOROSTOVÉ PSYCHIATRIE, z.s. identifikační číslo 492 76 638, byl založen jako občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb.
-
Od 1.1. 2014 je právnickou osobou - spolkem podle občanského zákoníku č. 89/2012 Sb., který sdružuje své členy k činnostem a cílům uvedeným v těchto stanovách.
II. Název spolku
-
Název spolku je: „ASOCIACE DĚTSKÉ A DOROSTOVĚ PSYCHIATRIE, z.s.“
-
Spolek je spolkem ve smyslu příslušných ustanovení občanského zákoníku č. 89/2012 Sb.
III. Sídlo spolku
-
Sídlem spolku je Praha.
IV. Účel a činnost spolku
-
Účelem spolku je podporovat a sledovat poskytování zdravotních služeb jak základních, tak navazujících, týkajících se péče o duševní zdraví dětí a mládeže a jejich výchovného prostředí (rodiny, školy, atd.).
-
Spolek dosahuje naplňování svého účelu realizací následujících činností:
-
rozšiřováním nových poznatků v oboru
-
podporou a koordinací rozvoje všech forem péče a léčby poskytovaných dětskou a dorostovou psychiatrií
-
prosazováním oboru dětské a dorostové psychiatrie za účelem poskytování kvalitní a dostupné psychiatrické péče pro děti a dorost
-
spoluprací se všemi zainteresovanými institucemi
-
propagaci oboru, ochranou kvality poskytované péče odborníky Asociace vůči nedostatečně kvalifikovaným zásahům a léčebným přístupům
-
kvalifikovanou oponenturou vůči ústředním orgánům včetně zdravotního pojišťovnictví
-
hájením zájmu členů spolku
-
prohlubováním zahraniční spolupráce
-
V. Členové spolku
-
Členství ve spolku je dobrovolné.
-
Řádným členem může být každý psychiatr pro děti a dorost nebo lékař v předatestační přípravě v oboru dětské a dorostové psychiatrie.
-
Členství vzniká rozhodnutím Koordinačního výboru o přijetí za člena spolku a zaplacením členského příspěvku stanovovaného Valnou hromadou.
-
Každý člen má právo být volen do funkcí Koordinačního výboru a Kontrolní komise, být členem pracovních týmů a být informován o pracovních a provozních akcích spolku.
-
Každý člen je povinen řádně platit členské příspěvky, zachovávat stanovy a podílet se na činnosti spolku.
-
Členství zaniká:
-
písemným odhlášením člena o jeho vystoupení;
-
úmrtím;
-
neplacením příspěvků za poslední dva roky
-
vyloučením - Valná hromada
-
-
Pozastavením členství, o kterém rozhoduje Koordinační výbor a to do nejbližší Valné hromady.
VI. Orgány spolku
-
Orgány spolku jsou:
-
Valná hromada členů spolku
-
Koordinační výbor jako statutární kolektivní orgán (dále jen KoV)
-
Kontrolní komise
-
VII. Valná hromada členů spolku
-
Nejvyšším orgánem spolku je Valná hromada členů spolku, složená ze všech členů spolku.
-
Valnou hromadu svolává Koordinační výbor pozvánkou doručenou osobně nebo na poslední známou korespondenční nebo mailovou adresu všem členům spolku alespoň 15 dnů před konáním Valné hromady.
-
Valnou hromadu může svolat písemnou pozvánkou též alespoň jedna třetina členů spolku nebo Kontrolní komise a to rozhodnutím přijatým většinou svých členů.
-
Valná hromada se koná nejméně jedenkrát za rok. Není-li možné Valnou hromadu svolat prezenčním způsobem, např. ze závažných epidemiologických důvodů, je možné Valnou hromadu svolat distančním způsobem.
-
Úvodem svého jednání zvolí Valná hromada svého přesedajícího, dva sčitatele hlasů a zapisovatele. V případě distančního konání valné hromady jsou elektronické odpovědi jednotlivých členů ADDP vyhodnocovány a sčítány členy KoV.
-
Valná hromada zejména:
-
projednává a schvaluje zprávu Koordinačního výboru o hospodaření
-
stanoví hlavní směry činnosti pro příští období
-
volí a odvolává členy Koordinačního výboru, jejich náhradníky a členy Kontrolní komise
-
může změnit rozhodnutí KoV v otázkách pozastavení, ukončení členství, nebo vyloučení člena ze spolku
-
rozhoduje o změnách stanov spolku
-
rozhoduje o zániku a likvidaci spolku a o způsobu majetkového vypořádání
-
stanoví výši ročního příspěvku členů spolku
-
Valná hromada je schopná usnášení, pokud je na ní přítomna nadpoloviční většina členů spolku. Pro přijetí usnesení Valné hromady musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných členů spolku.
-
člen spolku se může nechat na Valné hromadě zastoupit jiným členem spolku na základě písemné moci s ověřeným podpisem. Vzor plné moci pro konkrétní Valnou hromadu stanoví Koordinační výbor.
-
v případě, že Valná hromada není schopna usnášení, koná se ve stejný den s časovým posunem o půl hodiny náhradní Valná hromada s nezměněným programem jednání. Tato náhradní Valná hromada je schopna usnášení bez ohledu na počet přítomných členů spolku. Pro přijetí usnesení náhradní Valné hromady musí hlasovat nadpoloviční většina přítomných členů spolku.
-
VIII. Volby a volební období
-
Volební období členů Koordinačního výboru a Kontrolní komise (dále jen volby KoV) je na dobu pěti let.
-
Nový člen výboru je vždy řádně volen členy spolku na Valné hromadě a to osobně nebo prokazatelně elektronickou formou v den před dnem termínu voleb na e-mailovou adresu k tomu určenou u člena KoV. Pověřený člen KoV v tištěné podobě předloží volební komisi všechny elektronicky přijaté hlasy členů spolku k řádnému sečtení. Volební hlas v elektronické podobě (hlasování per rollam) se považuje za právoplatný, když byl doručen na e-mailovou adresu určeného člena KoV v určeném termínu.
-
Každý rok KoV svolá Valnou hromadu, kde předseda KoV přednese „Zprávu KoV za příslušný rok“. Na konci volebního období KoV zpracuje a předseda přednese „Zprávu KoV za volební období“.
-
V průběhu volebního období je možno obměnit jednotlivé členy KoV a to:
-
Po doručení písemného sdělení člena KoV na KoV o odstoupení z funkce, nebo osobně se zápisem zjednání KoV nebo na Valné hromadě.
-
Pozastavení výkonu funkce člena KoV včetně předsedy lze vykonat rozhodnutím KoV, v případě, že člen prokazatelně porušil zákony ČR, nebo zásadně poškodí dobré jméno spolku, nebo jedná proti zájmům spolku nebo svým chováním na veřejnosti budí veřejné pohoršení.
-
-
Odvolání z funkce člena KoV v případě pozastavení s definitivní platností dořeší nejbližší Valná hromada spolku.
-
Odvolání člena výboru je možné hlasováním členů spolku na Valné hromadě nadpoloviční většinou hlasů.
IX. Koordinační výbor
-
Statutární kolektivní orgán spolku je Koordinační výbor, jehož členové jsou voleni Valnou hromadou. Počet členů KoV je sedm.
-
Koordinační výbor volí ze svého středu předsedu Koordinačního výboru, místopředsedu Koordinačního výboru a pokladníka.
-
Rozhodnutí KoV jsou přijímána většinou jeho členů.
-
Koordinační výbor zasedá nejméně dvakrát ročně, o svém zasedání pořizuje KoV zápis.
-
Členové KoV. předseda a místopředseda se zapisují do spolkového rejstříku vedeného příslušným rejstříkovým soudem.
-
Koordinační výbor řídí činnost spolku v období mezi Valnými hromadami. Koordinační výbor přijímá členy, pozastavuje členství, ruší členství nebo vylučuje členy dle stanov ADDP. Schvaluje zřizování poboček spolku a řeší případné spory vzniklé při běžné činnosti spolku.
-
Koordinační výbor vede seznam členů spolku, do seznamu se u jednotlivých členů zapisuje jméno, příjmení, titul, datum narození, bydliště a telefonní a mailové spojení.
-
Za Koordinační výbor jedná navenek jeho předseda. V případě jeho nepřítomnosti místopředseda.
-
Podepisování za spolek se děje tak, že k napsanému nebo vytištěnému názvu spolku připojí svůj podpis předseda spolu s místopředsedou nebo v případě nepřítomnosti předsedy podepisuje místopředseda a další člen spolku.
X. Kontrolní komise
-
Kontrolní komise má tři členy, kteří jsou voleni a odvoláváni valnou hromadou.
-
Kontrolní komise volí ze svého středu předsedu Kontrolní komise.
-
Kontrolní komise dohlíží, jsou-li záležitosti spolku řádně vedeny a vykonává-li spolek činnost v souladu se stanovami a právními předpisy.
-
Zjistí-li Kontrolní komise nedostatky, upozorní na ně statutární orgán. Toto upozornění je pro statutární orgán považováno za doporučující stanovisko.
-
Kontrolní komise kontroluje podepsané smlouvy, rozhodnutí KoV, projednává podněty, upozornění a stížnosti členů na rozhodnutí KoV.
-
Rozhodnutí Kontrolní komise jsou přijímána většinou jejích členů.
-
Kontrolní komise zasedá nejméně jednou ročně, o svém zasedání pořizuje Kontrolní komise zápis.
-
Členové Kontrolní komise a její předseda se zapisují do spolkového rejstříku vedeného příslušným rejstříkovým soudem.
XI. Hmotná základna a hospodaření
-
Hmotnou základnu spolku tvoří členské příspěvky, případně příjmy z vlastní činnosti a dary.
-
Dohled nad hospodařením spolku vykonávají členové Kontrolní komise, voleni Valnou hromadou, které též podávají zprávu o výsledcích.
-
Hospodaření spolku vede Koordinační výbor zásadně a jedině bezúvěrově, bezdlužně, dle planých zákonných úprav pro občanská sdružení.
-
V otázkách financí za spolek má právo jednat předseda, v jeho nepřítomnosti nebo s jeho písemnou plnou mocí místopředseda. Předseda má právo jednat s bankami, finančním úřadem. Společně s místopředsedou má právo zakládat a rušit bankovní účty spolku.
-
Podpisové právo k bankovním účtům spolku mají vždy samostatně předseda nebo místopředseda nebo pokladník.
-
Právo nakládat s finančními prostředky spolku na bankovním účtu nebo v hotovosti má Koordinační výbor prostřednictvím předsedy. Po písemném pověření KoV na jednotlivé položky (souhlas výboru se zápisem), může tuto činnost vykonávat místopředseda nebo pokladník.
-
Místopředseda a pokladník mají za účelem kontroly účtu právo vstupu na zřízené účty spolku.
-
Všechny výdaje musí schválit KoV a to na účely výhradně v souvislosti s obsahem a s činností spolku. Schválení výdajů KoV může být i dodatečně na nejbližším zasedání KoV se zápisem z jednání KoV.
-
Výdaje neschválené KoV se považují automaticky za neoprávněné a uhradí je v plné výši neprodleně ten člen výboru, který tyto prostředky použil.
-
Výdaje nesouvisející s činností a cíli spolku uvedené výše, i když jsou schválené KoV, se považují za neoprávněné a uhradí je v plné výši členové Koordinačního výboru, kteří tyto výdaje schválili.
XII. Zastupování spolku na základě plné moci
-
Spolek může být na základě písemně udělené plné moci podepsané předsedou nebo místopředsedou a dalším členem KoV zastupován svým členem, ve výjimečných případech i nečlenem spolku.
-
Za spolek na veřejnosti a v médiích vystupuje předseda KoV, členové Koordinačního výboru nebo výborem pověřený člen spolku v souladu se závěry jednání KoV nebo Valné hromady spolku a to vždy v souladu s cíli spolku a v jeho prospěch.
XIII. Smluvní vztahy
-
Všechny smluvní vztahy spolku musí být projednány a schváleny KoV před podpisem smlouvy.
-
Smlouvy, které nejsou schválené KoV, se automaticky považují ze strany spolku za neplatné. Druhé smluvní straně odpovídají z těchto smluv ti členové spolku, kteří takovouto neschválenou smlouvu podepsali.
XIV. Zrušení spolku
-
Spolek bude zrušen, rozhodne-li o tom Valná hromada spolku a dále v případech, kdy zrušení s likvidací nebo bez likvidace upravuje nebo nařizuje občanský zákoník.
-
O majetku spolku rozhodne Valná hromada spolku.
Tyto stanovy byly schváleny a přijaty na Valné hromadě spolku ASOCIACE DĚTSKÉ A DOROSTOVÉ PSYCHIATRIE, z.s. konané distančně ve dnech 1. - 8.12.2020.
MUDr. Tomáš Havelka
místopředseda ADDP, z.s. (t.č. zastupující přesedu ADDP, z.s.)